Recepty

Čerstvé vs. sušené ovoce

9. dubna 2012 v 10:33 | Mišenka
0čerstvé ovocesušené ovoce
zdravějšíobsahuje spoustu vitamínů a vodyobsahuje taky dost vitamínů, ale méně vody, obsahuje velké množství minerálů
trvanlivostvydrží nanejvýš den, pak ho musíte vyhoditvydrží dlouho
chutnostkřečci milují čerstvé ovocekřečci mají rádi sušené ovoce jen o trochu víc než běžné krmení
kaloriemálo kalorickévelmi kalorické
I když má sušené ovoce více výhod než čerstvé, je dobré dávat křečkovi každý den kousek čerstvého ovoce :) (hlavně kvůli vodě)

Žebříček pro křečka

21. března 2012 v 20:42 | Mišenka
Potřebujeme:
1 brčko
2 špejle
manikúrní nůžtičky

Na brčku nastřínáme zhruba 4,5cm dlouhé ,,tyčky"
Vezmeme manikúrní nůžtičky a uděláme dírku velikosi špejle, aby se mohla dírkou v brčku protáhnout špejle.
To samé uděláme i na druhém konci nastříhaného brčka. Jen musíme dávat pozor, aby jsme neudělali příliš velkou dírku - mohlo by to prasknout.
Pak jednotlivé kousky nastříhaného brčka navlékneme na špejle. Mezi jednotlivími ,,stupínky" necháme zhruba 4cm rozestup.
Malá rada na konec: Luckynka začala ty brčkové ,,stupínky" hryzat, ale pak na ten žebřík vylezla. Nejlepší je, ukázat vašemu křečkovi na prstech, jak se tam leze.

zdroj:u-d-g-love.blog.cz

Jak na křeččí záchod

20. března 2012 v 15:02 | Mišenka
Pokud tě nebaví měnit klec každé tři dny, zkus tento jednoduchý návod na WC pro hlodavce. Ušetříš tím čas, podestýlku a ještě se tvé zvířátko naučí větší čistotě. Já jsem si tuhle toaletu vytvořila, a jsem sní nadmíru spokojená.
Chceš si vytvořit WC pro hlodavce?

Budeš potřebovat:
• 1 plastvou krabičku (prodávají se v ní rajčta)
• Drátek
• Nůžky
• Případně oboustrannou lepicí pásku

Postup:
1. Do plastové krabičky vystřihni z jedné širší strany otvor pro vstup.
2. Z druhé širší strany udělej pomocí nůžek dvě trochu od sebe vzdálené dírky.
3. Dírkami provleč do klece mezi mřížemi.
4. Naplň trochou podestýlky.
5. Pokud nemáš klec, použij místo drátku oboustrannou pásku, kterou nalepíš mezi dírky a upevníš do klece.

Hotvo :) Přeji příjemnou zábavu při sestavování :))

zdroj:sweetrats.blog.cz

Mrkev, aneb nejlepší přítel křečka?

19. března 2012 v 18:17 | Mišenka
Tahle pestrá oranžová zeleninka chutná skoro všem křečkům, ale stejně se najdou i výjimky. Mrkev je ovšem pro křečky velmi prospěšná, protože obsahuje požehnané množství vitaminu C. Ten je, stejně jako pro morčata, důležitou složkou potravy.
Mrkev má i jiné výhody. Vůbec nenadýmá, takže ji křečkovi můžete dávat v jakémkoli množství a nemusíte se bát o jeho zdraví (samozřejmě mu nedáme kila!). Je jen na křečkovi, jakou mrkev si oblíbí. Někteří se spíše vrhnou na syrovou, jiní na vařenou. To záleží na mlsném jazýčku samotného křečka.

zdroj:sweetrats.blog.cz

Jsou okurky opravdu vhodné?

19. března 2012 v 18:07 | Mišenka
Ano, ale doporučuji podávat v létě ve spíše menších dávkách. To proto, že v letních dnech je teplo, a jelikož jsou okurky hodně vodnaté, dokážou křečka dost osvěžit. Ovšem díky jejich obsahu vody dochází většinou k nadýmání (po podání větší porce).

Jak při krmení okurkami předejít nadýmání?
Křeččí tělíčko je docela malé (narozdíl od morčat a jiných větších hlodavců), že mu postačí 1 - 2 kolečka okurky. Podávejte ji tak, že kolečka rozlámete na menší kousky. Během dne jednotlivé "útržky" dávejte křečkovi. Počkejte třeba 0,5 - 1,5 hodiny, než dáte další :))

Dort pro křečky

18. března 2012 v 10:02 | Mišenka
Dort je docela velký, takže jestli chcete, aby to vaši křečci snědli najednou, tak je to asi pro 8 křečků xD....No ale můžete to dát do lednice a křečkům dát zbytek druhý den, takže je celkem jedno, pro kolik křečků to děláte.....záleží na tom jak velké ty porce budete podávat.

Budete potřebovat:
Jablko:
Banán:
Sýr:
Bílý jogurt (popřípadě tvaroh bez cukru nebo ovocný jogurt bez cukru):
Nějké pamlsky (já jsem použila dropsy)
Trochu křeččího žrádla
No a svíčka =)

Postup:
1. Rozkrojte jablko na dvě poloviny....Asi takhle:

2. ...Pak si z jedné půlky jablka nakrájejte 2 takovéhle plátky:

3. Na jeden z těch plátků namazejte jogurt.....

4. ...a dejte na to sýr, který si obkrojte do tvaru kruhu (tak aby na dort pasoval)

5. No a na to zase namažte trochu jogurtu.

6. nakrájejte si pár koleček banánu a dejte je na dort.

7. Namažte na to trošku jogurtu (mažeme to vždycky tím jogurtem, aby dort držel při sobě) a přiložte na to sýr (já jsem na to dala odkrojené zbytky sýru z kroku č.4.)

8. K tomu přilepíme jogurtem další plátek jablka

9. No to jablko se dají čtyři kolečka banánu (takhle:)

10. Nakrájíme kus jablka na drobno....nakrájíme i trochu banánu a zbytek sýra. (na obrázku je jenom jablko)

11. Dort pomažeme jogurtem, přidáme nějaké pamlsky a posypeme nakrájenou směsí.

12. Posypeme ještě trošku žrádlem pro křečky (ale jenom trošičku) No a zapíchnem svíčku. =)

No a to je asi všechno....Doufám, že všemu rozumíte, jestli ne, tak písněte do komentářů, ale já myslim, že když je to i nafocený, tak je to docela srozumitelný =)....No tak přeju vašim křečkům dobrou chuť:)


zdroj:banankuvblogokrecek.blog.cz

Brambory - proč ne?

17. března 2012 v 11:36 | Mišenka
Ach brambory, brambory, proč jen ty brambory? No přece díky jejich výživnosti a chutnosti! Ano, brambory jsou opravdu velice dobrá složka krmení. Křeček jim ve většině případě neodolá a sní jich klidně tucet, ale nic nesmíme přehánět.

Jak správně podávat brambory?
Jak už bylo zmiňováno, brambory jsou velice chutný a výživný doplněk stravy. Křečkovi je vždy dáváme vařené. Měly by být studené až mírně vlažné. V žádném případě nepodávejte horké!! Nejlepší je, když pochoutku uvaříte v nesolené vodě, ale nic se nestane, když mu pár kouksů uloupíte z vašeho talíře. Také dávejte pozor na to, aby na žádném kusu nebyl nějaký klíček. Klíček je totiž jedovatá složka brambor, která může v některých případech po pozření způsobit i smrt křečka. A pokud se vám zdá, že samotné brambory jsou nudné, můžete je jemně nadrtit s nastrouhanou mrkví :)

zdroj:sweetrats.blog.cz

Křeččí salátek

13. března 2012 v 15:52 | Mišenka
Budete potřebovat:
Sýr(já jsem dala dva plátky,ale jinak podle potřeby)
Jablko a víc(podle potřeby)
Jogurt(klidně i neochucený)
Směs pro křečky
Dropsíky(klidně i jiné pamlsky různých příchutí)
Misku(různě velkou)
Taky tam můžete do toho salátu dát víc než jen jablko např:okurku,papriku atd.

Postup:
1.Rozkrojíte jablko nebo více,nakrájíte na střední kostičky a nasypete do misky.
2.Nakrájíme sýr na větší kostičky a nasypeme do misky s jablky.
3.Směs pro křečky nasypeme do misky spolu s dropsíky(může být i jiný pamlsek).

4.Nakonec nalijeme na salát jogurt(různých chutí,třeba i neochucený) a pořádně zamícháme se všemi přísadami.
A Křeččí salát je hotový!!


zdroj:u-d-g-love.blog.cz

Hračky pro křečka

6. března 2012 v 18:49 | Mišenka
Tenisák s dírou
Jestli chcete, aby měl váš křeček v kleci nějakou skrýš, další prolézačku nebo něco podobného, můžete zkusit vzít tenisák. Udělejte do něj velkou díru, aby do něj mohl křeček vlézt. Některý křeček v něm bude v jednom kuse sedět a bude vypadat moc roztomile, jiný křeček do něj nevleze ani omylem, ale vetšina křečků patři do první skupiny.
Trubičky od toaletního papíru
Velmi důležitým doplňkem do klece křečka jsou různé trubičky od toaletního papíru. Dají se z nich udělat rozvětvené tunely, schody nebo jenom obyčejnou trubku dáte do klece a křeček v ní bude určitě moc rád prolézat.
Můžete také vystříhnout kulatý otvor do nějaké krabičky a zastrčit do něj trubičku od toaletního papíru.
A můžete taky postavit ohromné křeččí bludiště, musíte ale do něj křečka dávat pravidelně a nejlíp už odmalička, aby se v něm cítil dobře. Trubky k sobě ale slepujte vždycky jenom netoxickým lepidlem!
Z toaletního papíru a vody
Z toaletního papíru a vody toho jde pro křečky vyrobit opravdu hodně. Stačí vám k tomu papír a voda a nějaká nádoba, skleněná nebo plastová, na kterou budete dávat kousky toaletního papíru a ten potom pokapete vodou. Musíte udělat dostatečně silnou vrstvu, aby se to jen tak nerozpadlo a aby to křeček nemohl hned rozkousat. Když už máte nádobu polepenou dost silnou vrstvou, dejte jí uschnout třeba na topení, nechte ji tam dostatečně dlouho a potom z ní sejměte vrstvu toaletního papíru a máte hotovou prolejzačku, domeček nebo skrýš, prostě cokoliv pro křečky.
Hračky z kokosových skořápek
Pro křečka je velmi dobrou věcí do klece nebo akvárka část kokosové skořápky. Můžete mu z ní udělat domeček, záchodek, prostě cokoliv a navíc si o ní křeček bude moct obrušovat zuby.
Můžete do horní čísti kokosu vyvrtat dírku a jí provlíknout provázek-nahoře na něj něco dáte, aby nepropadal a dole na něj můžete přivázat třeba kousek větvičky nebo nějakou dobrotu pro křečka. Křeček bude mít z dobroty radost, bude si s tím i hrát a taky může lézt nahoru na kokos a provázek si stahovat k sobě a potom vevnitř zase k sobě...
Další možnost je přilepit půlku kokosové skořápky na papírový zbytek z izolepy-pokud je dostatečně velký. U této možnosti je lepší ta díra s provázkem, protože křeček si i bude stoupat na zadní a vyšplhání nahoru mu dá trochu zabrat...
"Sýr z kartonu"
Dobrou věcí pro zpestření křečkova života je "sýr" z kartonu.
Křeček v něm bude moci lézt a prolézat a taky je možné, že si z něho udělá pelíšek na spaní.
Stačí sehnat si větší kus kartonu, vystřinout z něj trojúhelník s jednou zakulacenou stranou, potom dva obdélníky, které budou stejně dlouhé jako dvě delší strany trojúhelníku. Pak ještě musíte vystřihnout obdélník, který bude stejně vysoký jako předchozí dva obdélníky a dlouhý tak jako zakulacená strana. Do těchto obdélníku a trojúhelníku vystříhejte nůžkami kulaté díry dost velké na to, aby jimi mohl křeček dobře prolézt. Nakonec k sobě všechno slepte lepidlem, nejlépe Herkulem a nechte to uschnout.
Provaz na šplhání
Provaz do klece je dobrý nejenom na šplhání, ale taky do něj můžete schovat nebo zapíchat jídlo a křeček si ho z něj bude muset vyndat.
Můžete použít normální provaz nebo ho vyrobit. Já jsem to udělala tak, že jsem si nastříhala devět stejně dlouhých provázků, potom jsem z nich spletla tři copy a z nich pak jeden tlustší. Pokud máte ale jenom tenký provázek, musíte udělat více copů a ty potom splést do copu.
Provaz potom stačí pověsit nejlépe na horní stranu klece a nechat ho viset dolů, kde ho můžete taky k něčemu přivázat. Když na něj křeček moc nebude chtít lézt, dávejte mu do něj do větší výšky třeba slunečnicová semínka nebo neco, co vašemu křečkovi hodně chutná.
Hračky z krabiček a trubek
Jestli máte doma nějaké menší krabičky a trubičky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek, můžete křečkovi vyrobit hodně hraček. Můžete je k sobě různě spojit a vytvořit tak skvělé hračky pro vašeho křečka. Tady jsou dva příklady:
Tady je trubička, která má vpravo uprostřed díru, kterou se dá prolézt dovnitř do krabičky. Je to k sobě slepené proužkem papíru, protože to drží líp než kdyby to bylo samotným lepidlem.
Tady je ustříhnutý roh krabičky a k němu je přilepená trubička. Taky můžete udělat i někde na straně krabice další díru, aby měl křeček víc možností na prolézání.
Čím lepit hračky
Pokud vyrábíte hračky svému křečkovi, určitě vás zajímá, čím je můžete slepit, aby to křečkovi nic neudělalo, kdyby lepidlo snědl (je to dost málo pravděpodobné, ale stejně je lepší používat lepidlo, které křečkovi neškodí). Někde jsem četla, že lepidlo Herkules je dobré. Používám ho pořád a nikdy našim křečkům nic neudělalo, takže ho doporučuji.
Žebřík z kartonu
Pokud má váš křeček v kleci více pater a žebřík, který je v kleci, vám nevyhovuje, nebo tam žádný není, tak můžete svému křečkovi vyrobit žebřík z kartonu.
Je to jednoduché a přitom docela užitečné.
Budete potřebovat kus delšího kartonu, ze kterého vystříhnete obdélník. Po něm by ale křeček nemohl vylézt, protože by mu to klouzalo. Vezmete si nůžky a do kartonu vyrejete rovné čáry, aby se o ně křeček mohl zachytávat. Pak jen stačí žebřík připevnit do klece.
Hračky z krabiček od sýrů
Pokud máte doma kulaté krabičky od sýrů, můžete svým křečkům udělat mnoho hraček. Budete potřebovat ještě nůžky a lepidlo, případně jinou krabičku nebo trubku.
Pokud má krabička nahoře otvory (nebo je můžete udělat), stačí k sobě prostě jen slepit vršel a spodek krabičky, ale tak, aby byl prostor mezi nimi co nejvyšší, krabičky jsou totiž dost nízké.
Můžete taky vystřihnout na kraji krabičky díru, na spodní i vrchní čísti, a pak to k sobě slepit.
Nebo můžete k sobě slepit obě části, a na spodní i vrchní čísti v různých místech vystřihnout kulaté otvory. K jednomu pak můžete přilepit trubku.
Jedlý domeček
Můžete použít kukuřičné oplatky (co nejobyčejnější, s co nejmenším obsahem "éček" a soli), nebo různé pšeničné oplatky (taky s co nejméně "éčky" a soli). Ty pak k sobě můžete různě slepit Herkulem nebo lepidlem pro malé děti. Vyrobíte tak pro křečky vlastně jednou prolézačku :)
Složitější prolézačka
Před několika dny brácha předělával Mušákovi klec, a vyrobil mu i složitější prolejzačku. Můžete si jí taky vyrobit, nebo aspoň něco, co je jí dost podobné :)
Budete potřebovat:nůžky, lepidlo (Herkules nebo dětské), 2 trubky od toaletního papíru, jednu krabici od papírovách ubrousků, dvě menší krabice (krabice můžete dát jiné, počet trubek může být taky jiný, asi jen těžko uděáte stejnou prolejzku jakou udělal brácha.
Z krabice od papírových ubrousků ustříhnete horní stranu a ze dvou stran dva otvory. Dovnitř pak nalepíte jednu z menších krabic a trubky. Na trubky pak nalepíte druhou krabici. Můžete si to sami vymyslet a různě zkombinovat.
Papírová kulička s jídlem
Jeden z nejjednodušších nápadů na zábavu pro křečka.
Budete potřebovat tenký bílý nepotištěný papír velikosti A4 (ale může být jakkoliv velký) a trochu jídla. Jídlo nasypate různě na papír.
Papír potom opatrně zmuchláte a máte zábavu pro křečka.
Krabička s jídlem
Zkuste někdy dát křečkovi jídlo místo do misky do nějaké uzavřené krabičky. Provrtejte do ní malou dírku, aby křeček jídlo ucítil, a pak krabičku dejte do klece. Křeček se bude muset k jídlu prokousat, takže si i obrousí zuby.
Látková prolézačka
Viděla jsem něco podobného v obchodě, tak mě napadlo, že si to sama vyrobím :)
Budete potřebovat kousek staré látky, čtverec asi 10x10cm, klidně větší nebo menší, jak chcete. Já jsem to dělala ze dvou starých čistých ponožek, které jsem k sobě sešila.
Na krajích krajích tohoto čtverce provlečete provázek, za který potom prolejzku připevníte do klece.
Jídlo na provázku
Jestli nechcete, aby měl křeček své jídlo vždy v misce, odkud ho stačí jenom narvat do toreb a odnést do domečku, ale aby mu chvíli trvalo, než ho dostane, můžete um zkusit jídlo do klece pověsit.
Dobré jsou různé dropsy a pochoutky s dírou uprostřed, tou stačí jenom provléct provázek a jídlo zavěsit. Můžete ho zavěsit výš, aby se křeček musel natakovat, když by se chtěl najíst, nebo ho můžete přivázat těsně k mřížím, aby mu mříž trochu stěžovala rozkousávání jídla nebo provázku.
Nemusíte ale věšet jenom malé kousky jídla, ale třeba klasy obilí. Ty taky přivažte na provázek a pověste do klece.
Řetěz z jídla
Něco podobného jako Jídlo na provázku.
Budete potřebovat provázek a nějaké jídlo, které na něj přivážete. Přivažte to postupně za sebe, a takovýto "řetěz" pak můžete pověsit křečkovi do klece, radši výš, aby mu déle trvalo, než jídlo z provázku vymotá nebo vykouše.

zdroj: :mummye.blog.cz

Vánoční cukroví pro křečka

1. března 2012 v 14:44 | Mišenka
Potřebujeme:
polohrubou mouku
ovesné vločky
vajíčko

Postup:
Nevim kolik přesně čeho to musíte zkusit sami, ale část vajíčka (můžete i celé,a le pro křečky stačí jenom malá dávka cukroví a ze zbytku můžete udělat třeba jiný druh) spracujte s lupínkama a moukou a přidávejte mouku (když se těsto lepí, tak ještě není dost mouky). Můžete ještě přidat malilinkatou špetičku soli, ale fakt malinkou trošičku prášku do pečiva, aby se to vůbec upeklo. Potom vyválejte na vál....

....a vykrajujte cukroví....


....,ale nemusíte nutňě vykrajovat můžete třeba udělat kuličky nebo prostě co chcete =)


Nakonec samozřejmě upečte =)zdroj:hryzalka.blog.cz
 
 

Reklama