Křeček-všeobecně

Když má křeček mláďata

19. února 2012 v 9:17 | Mišenka
Den porodu: Lysá, zarudlá kůže; nevyvinuté, slabé končetiny; zavřené oči. Vrávoravé plazivé pohyby s nataženýma nohama. K vylučování moči a stolice dochází pouze po matčině masírování bříška.

2. - 3.den: Začíná se tvořit pigment a tělíčko dostává zbarvení (bílé, šedé ......)

Od 5.dne: Matka přináší potravu do hnízda. Mláďata poprvé hlodají pevnou stravu. Slabé osrstění (chmíří). V poloze na bříšku lze pozorovat první pohyby zaměřené na očistu.

Od 7.dne: Vyrůstá hustá srst, pouze bříško zůstává ještě dlouho lysé.

Od 8.dne: U samiček jsou zřetelně vidět mléčné bradavky.

Od 10.dne: Mládě dokáže naplnit a vyprázdnit lícní torby. Při očistě sedí, ale přitom ještěztrácí rovnováhu. Dokáže samostatně vyloučit moč a stolici.(Oči jsou otevřené).

12. - 14.den: První samostatné výlety mimo hnízdo.Oči jsou otevřené.

Od 21.dne: Mládě je naprosto samostatné.

zdravá samice přivádí na svět mláďata 3x i 4x ročně

Mladí křečci se asi tři týdny živí mateřským mlékem, ale už po dvou týdnech ochutnávají i normální krmení. Ve stáří tří týdnů je možné mláďata od matky odebrat.

Samice je březí 20-22 dnů, většinou rodí 6-10 mláďat, která jsou holá a slepá. Ve věku 10-14 dnů se jim otevírají oči a jsou osrstěná. Po čtyřech týdnech je můžeme odstavit a ve 2-3 měsících je zařazujeme do chovu.

Několik zajímavostí o křečcích

18. února 2012 v 18:28 | Mišenka
-Křečci neradi plavou, ale pokud je to nutné dokážou to.

-Jsou známy křečci, jenž žili déle než 10 let věku.

-V jednom vrhu se narodilo až rekordních 16 křečků.

-Dospělý křeček váží 140 g . Samice váží až 160 g.

-Křeček polní si dokáže nanosit až 90 kg. zrní.

-Březí samice křečka běhají v šlapacím kole mnohem častěji než ostatní. Každou noc dokážou ujít až 8 km.

-Křeček pochází z německého slova, které znamená hromadit

Jídlo pro křečky

18. února 2012 v 10:18 | Mišenka
Jak často:Jaké krmivo:Jaké množství:
Denně:Obilná směs15 gramů(2 čajové lžičky)
Denně:Zelené krmivoMalou hrstku
Denně:Šťavnaté krmivo Podle obliby(např. 1 plátek jablka, 1 růžičku květáku)
Denně:Mouční červi2 až 3
Denně:
Pitná vodaNeomezené množství
Každé 2 až 3 dny:MasoMalý kousek
Každé 2 až 3 dny:Jogurt1 čajovou lžičku
Každé 2 až 3 dny:Tvaroh1 čajovou lžičku
Každé 2 až 3 dny:Luční senoMalou hrstku
Jedenkrát týdně:Větvičky k ohlodáníPodle potřeby
Jedenkrát týdně:Psí suchar Jeden kousek
Pak jsou taky důležité vitamíny, které jsou k dostání v obchodech a tvrdý rohlík nebo chleba na kousání, aby nepřerostly křečíčkům zoubky.

Křeččí průjem

18. února 2012 v 10:07 | Mišenka
Průjem je pro křečka docela nebezpečný, proto je tady pár rad jak mu zamezit:
1.Nekrmit svého křečka pořád jedním druhem zeleniny.
2.Nedoporučuju hodně tekutého krmiva a taky nadbytek mléčných výrobků.
3.Jídlo musí být vždy KVALITNÍ a nikdy ne PROŠLÉ.

Dospělý křeček:
U dospělého křečka se průjem vyskytuje většinou z jídla ale velmi zřídka. Někdy může být bakteriální a to je pak složitější léčba.

Mládě křečka:
U něho je to velice nebezpečné, protože jak má malé tělíčko tak se špatně zastavuje.

Jak léčit:
a)bakteriální
-na to neznám jinou radu než zajít za veterinářem a on vám na to něco napiše
b)z jídla
-když víte z čeho to bylo tak mu to už nedávejte
-pokud to nevíte snažte se to zjistit, protože veterinář by se na to mohl zeptat

Jak vyléčit?
Dávejte svému křečkovi jenom suché krmivo,nejlépe jenom chleba a hlídejte aby dostatečně pil. Mělo by to odeznít během dvou dnů.Když to bude trvat déle,tak raději jděte za veterinářem.

Jedovaté volně rostoucí rostliny

17. února 2012 v 9:14 | Mišenka
Pro bezpečné sbírání rostlin v přírodě je nezbytný určovací klíč. Dobrý pozor si dávejte především na následující druhy:
Bažanka
Blatouch
Bledule jarní
Blín černý
Bolehlav
Brčál barvínek
Čmeřice (všechny druhy)
Česnek medvědí
Koniklec
Konvalinka
Laštovičkník
Lilek
Lýkovec
Mák
Náprstník
Oměje (všechny druhy)
Popenec
Posedy (všechny druhy)
Prvosenky
Pryskyřníky (všechny druhy)
Rozpuk jízlivý
Sasanka hajní (a další sasanky)
Sněženky
Šťavel
Upolín

Samozřejmě nesbírejte VÁMI NEZNÁMÉ volně rostoucí rostliny!!! Křeček pak může sníst něco jedovatého a OTRÁVIT SE!!!

Čištění klece/terárka

15. února 2012 v 10:49 | Mišenka
Křeček by měl mít vždy čistý domov, aby byl zdravý. Nikdy nesmíte dopustit, aby klec zvlhla. Na to dejte hlavně pozor, jestli máte terárium, protože v teráriích špatně cirkuluje vzduch. Každý den byste měli prohlédnout všechny rohy klece, protože křečci přebytečnou potravu s oblibou ukrývají a mohly by tam být shnilé kousky ovoce nebo zvlhlá semena, která začnou rychle plesnivět. Nekrmte ho proto větším množstvím, než křeček spotřebuje za jeden den. Misky na potravu a napáječku denně čistěte. Zvlhlou vystýlku každé dva dny odstraňte a nahraďte ji čerstvou. Zhruba jednou za týden proveďte generální úklid klece - to znamená, že kompletně odstraníte podestýlku, materiál na hnízdo v případě potřeby znovu obnovíte, klec nebo terárium vymyjete teplou vodu s přísadou jemného desinfekčního prostředku. Nepoužívejte silně aromatické a agresivní prostředky, mohou být pro křečky nebezpečné. Jak často je potřeba provádět "generální úklid" závisí také na velikosti klece, počtu zvířat, druhu potravy a druhu zvířete. Pokud máte například křečíky džungarské, není potřeba klec čistot tak často. Čištění klece není nepříjemná práce, pokud to děláte dost často a pokud máte svá zvířátka opravdu rádi.

Zacházení s křečkem

14. února 2012 v 15:16 | Mišenka
SEZNAMOVÁNÍ
1. krok
Křeček se již zabydlel a můžeme začít se seznamováním. Položte ruku do křečkova obydlí a počkejte až ji začne zvědavě očichávat. Přitom na něj klidně mluvte - nejlepší je ho oslovovat jeho jménem, aby si na něj zvykl. Může se stát, že Vás křeček jemně kousne do prstu, v takovém případě se snažte vydržet nebo ruku opatrně kousek posuňte. Křeček zkouší, zda-li je ruka k jídlu, prudkým pohybem by jste jej vylekali.
2. krok
Nalákejte křečka na nějaký pamlsek. Může to být třeba slunečnicové semínko nebo oříšek. Pamlsek si dejte na dlaň a položte ruku do jeho obydlí. Zvědavost křečků většinou rychle převáží nad strachem. Křeček většinou sebere pamlsek a bude jej konzumovat v úkrytu.
3. krok
Pokud už váš křeček přijímá potravu z Vaší ruky, můžete se pokusit opatrně na něj sáhnout. Pokud se staví na zadní nohy, prská nebo cení zuby raději ho už nechejte nebo by Vás mohl kousnout. 3. krok musíte opakovat několikrát než si křeček na Vaše dotyky zvykne.
4. krok
Jakmile bude Vás křeček dotyky akceptovat můžete s pokusit jej opatrně zvednout. V žádném případě ale křečka k ničemu nenuťte! Pak už jen všechny kroky opakujte. Pokud Vám křeček sám vleze do ruky, bude si od Vás brát pamlsky, nechá se pohladit - máte vyhráno.
Kouše?
Pokud Vás kousne už ochočený křeček má k tomu obvykle důvod. Možná jste jej nešetrně probudili, něčeho se lekl, Vaše prsty jsou cítit potravou nebo ostatními zvířaty a nebo s ním není něco v pořádku.
click na celý článek:)

Co křeček smí a nesmí baštit

13. února 2012 v 22:15 | Mišenka
Jablko
Hrušku
Mrkev
Papriku
Okurku
Banán
Hroznové víno
Ředkvičky
Jahody
Jiné:
Ořechy
Slunečnicová semínka
Moučné červy
A další...

Upozornění:

Za žádnou cenu nedávejte křečkovi:

Pomeranč
Mandarinku
Salám
Mandle
Citrón
Sladké
Slané

Vždy nejdříve křečkovi jídlo omyjte!
Z neumytého jídla pak může vzniknout tasemnice a další zlé nemoce!

Nemoci křečka a jak na ně

12. února 2012 v 13:34 | Mišenka
křeček
ZALEPENÉ OČKO: Často se stává, že se křečkovi zalepí očko. Zkuste očko vyčistit Borovou vodou (2x denně očko potřít vatovou tyčinkou namočenou v borové vodě) a potom natřít mastí Opthalmo Framykoin. Nebo můžete zkusit potřít křečkovo očko vyvařeným heřmánkovým čajem. Když se to nezlepší, zajděte s křečkem k veterináři.

PRŮJEM: Při kombinaci nevhodné stravy (mléčný výrobek + ovoce), při podávání velkého množství zeleniny, stresu, z špinavé vody či nevhodného životního prostředí (vlhkost, zima) může vzniknout průjem. Při průjmu má křeček vodnatý, řídký trus. Barva trusu je většinou světle hnědá nebo nazelenalá. Pokud má křeček průjem zkuste mu dát slabý odvar černého čaje (čaj by měl vypadat jako světlé pivo) s nalámaným piškotem nebo chlebem. Pokud se křeček nenapije sám, zkuste mu černý čaj stříknout do pusinky například stříkačkou nebo kapátkem. Křečkovi budete muset také upravit jídelníček. Dávejte mu jen směs (zrní, kukuřice, slunečnice, vločky), vodu a občas mu můžete dát i vařenou rýži. Pokud se to nezlepší, zajděte k veterináři.

NACHLAZENÍ: I křeček může dostat rýmu nebo může nachladnout. Pokud je křeček nachlazený, musíte ho držet v teple. Dejte mu chleba namočený ve vývaru z heřmánkového čaje. Také mu dávejte ovoce a petrželovou nať, které obsahuje hodně vitamínu C. Pokud se to nezlepší, zajděte s křečkem k veterináři.

CUKROVKA: U křečíků Campbellových a křečíků džungarských v barvě "mandarin" a "camel" se občas vyskytuje cukrovka. Křeček hodně pije, také hodně močí a postupně hubne. Může se u křečka objevit slepota nebo poruchy trávení. Občas se stává, že křeček upadne do kómatu a už se neprobere. Když má váš křeček cukrovku musíte mu upravit jídelníček. Nesmí dostávat žádné ovoce a jiné věci které obsahuje cukr. Informace o obsahu cukru najdete na obalu, sledujte jestli jsou v krmivu cukry, glycidy, také sirupy nebo melasa. Pokud ano a ve velkém množství, raději to křečkovi trpící cukrovkou nedávejte. Nesmí dostávat ani dropsy či jiné pochoutky pro hlodavce. Křečkovi můžete dávat pohanku, oves, pšenici, sóju, oves, vařený bílek, kuřecí maso, kousek sýru, celozrnné pečivo, vařené vločky namočené v sójovém mléku, mrkvu, salátovou okurku, salát, špenát a brokolici. Křečka krmte několikrát denně a dopřejte mu hodně pohybu (např.: ve výběhu). Křečky s cukrovkou rozhodně nepoužívejte k chovu! Tato nemoc je dědičná!

WET TAIL: Wet tail je velmi nakažlivá nemoc. Projevuje se silným průjmem, otupělostí a nechutenstvím. Okolí ocasu je mokré. Špatně ošetřovaná nebo velmi stresovaná zvířata jsou k této nemoci náchylná. Wet tail je většinou onemocnění smrtelné. Toto onemocnění lze léčit, ale je jen velmi malá pravděpodobnost, že by se nemocné zvíře vyléčilo. Je nutné vydesinfikovat všechno, s čím přišla nemocná zvířata do styku. Pokud zjistíte, že Váš křeček má Wet tail ihned s ním zajděte k veterináři!

NÁDORY: Nádor je vlastně zduřelá tkáň. Můžete ho vidět jako bouličku, která se postupně zvětšuje. Nádory se vyskytují většinou u starších křečků. Křečka s nádorem zaneste k veterináři. On rozhodne, jestli je vhodné nádor vyoperovat. Pokud je nádor velmi velký nebo zasáhl nějaký orgán, je lepší nechat křečka uspat, aby se netrápil.

PROBLÉMY SE ZUBY: Pokud křeček nežere a je vyhublý, může i slintat nejspíše má problémy se zuby. Aby jste tomuto problému předešli dávejte svým křečkům dostatek věcí na hlodání (větvičky, suchý chleba). Křečka, který má tyto problémy odneste k veterináři. Veterinář bude zuby pravidelně zkracovat.

KOUSNUTÍ: Může se stát, že se křečci i když spolu žijí už dlouho, začnou prát. Při těchto soubojích si většinou poražený odnáší pár kousanců. Někdy mohou kousance vypadat škaredě, ale většinou se sami rychle zahojí. Pokousaného křečka dejte pryč od ostatních. Do obydlí mu dejte natrhané papírové kapesníčky, krmení a vodu. Rány křečkovi ihned namažte desinfekční mastí např.: Betadine. Zabráníte tím infekcím a rána se vyčistí.
 
 

Reklama