Králíčci

Jak seznámit psa s králíkem?

20. dubna 2012 v 15:20 | Mišenka
Co říká odborná literatura?
"Psa a kočku je nutno v prvním období velmi hlídat, aby se nenechali unést svým loveckým pudem. Dospělí a sebejistí králíci se mohou stát rovnoprávnými partnery velkých zvířat a v případě ohrožení dokonce i přejít do útoku."
"První představení psa králíkovi: Králíka dejte do jeho klece, kde se cítí bezpečněji a psa dejte na vodítko. Povzbuzujte a chvalte veškeré psovo mírné, jemné a zvědavé chování. Např. "ano pejsku, to jsi hodný a přátelský na králíčka".

První krok - pes na vodítku a králíček pod dohledem
Pes si slovo přátelský spojí s tichým a milým zájmem za který je pochválen. V budoucnosti kdyby se začal projevovat hulvátsky mu toto slůvko může připomenout co se od něj čeká. Pochvaly a asociace spojené s ANO jsou při učení daleko významnější než ty spojené s "NE". Když začne být pes příliš rozrušený, řekněte mu "NE" a přitáhněte vodítko, s jeho následným povolením. Když se uklidní, pochvalte ho. Pokud však psa musíte neustále opravovat a ukázňovat, znamená to, že je to příliš rychle. Pes by pak ke králíkovi mohl zaujmout negativní postoj - že králík je původcem veškerých jeho útrap. V tom případě potřebuje pes ještě cvičení, než se opět může setkat s králíkem. Měl by se naučit rozumět výrazům jako "sedni" "hodný pejsek" "nech toho" "přátelský" "lehni a zůstaň" - a to i v takovém případě když králík běhá po pokoji sem a tam.

Sebejistý králík a zklidněný pes se mohou později začít tolerovat i bez klece mezi nimi. Nechejte psa na vodítku v pozici lehni a zůstaň. Pak nechejte přinést králíka do místnosti a dovolte mu aby si pořádně prohlédnul tu novou bytost. Nezapomeňte pochválit pejskovo klidné chování. Toto opakujte každý den. Někdy takové zvykání může trvat i měsíce. Vaším úkolem je dávat na zvířata velký pozor a správně odhadnout, jestli už jsou opravdu připravená přejít při výcviku o úroveň výše. Musíte si tím být absolutně jisti.

Druhý krok - vzájemné sblížení
Dalším krokem může být sundání vodítka. Nebo ještě vodítko ponechejte ale psovi dovolte, aby se zvednul z pozice lehni do pozice sedni, takže si králík může zvyknout na psa v jiné poloze. Ovšem pes, který vaše pokyny naprosto ignoruje či je moc divoký, není vhodný pro soužití s králíkem. Úspěch záleží na všech 3 zúčastněných.

Také je důležité psovi ukázat, že králík je členem vaší a jeho rodiny. Obecně se nedoporučuje nechávat doma samotného psa a králíka, i když už se zdá, že je vše v pohodě.

Závěrem
Nemůžete je nechat samotné bez dozoru, stejně jako malé dítě. Jsou zkušenosti, že se úraz stal z ničeho nic i po několika letech bezproblémového soužití.

zdroj:kralici.cz

Věk králíčka

20. dubna 2012 v 15:16 | Mišenka
0 - 3 dny:
Malá čerstvě narozená králíčátka jsou velmi zranitelná a zcela odkázaná na péči mámy. Většinou je hned neuvidíte, ani se to nedoporučuje - lézt matce do hnízda, mohla by na to přecitlivěle reagovat, v lepším případě nervozně útočit, v horším zavrhnout mláďata. Doporučuje se opatrně nahlédnout do hnízda asi od třetího dne.

1 - 2 týdny:
Králíčci jsou zachumlaní v pelíšku, rodí se holí a slepí, jsou zcela odkázaní na péči své maminky. V této době pouze spí a když je přijde maminka nakrmit, vzbudí se a pijí mateřské mléko (nebo mlezivo). Pomalu jim roste krátká a jemná srstička. O jejich trávení a vylučování se taktéž stará matka (olizováním jejich tělíček). Stejně se stará i o jejich hygienu.

2 - 4 týdny:
Králíčkům roste srst, již nejsou tolik choulostiví a náchylní na prochladnutí. Srst housne a dorůstají spodní vrstvy, které králíčka dobře tepelně izolují. V 11. dni stáří pomalu otvírají oči, ale pár dnů ještě trvá, než se zorientují. K tomu jim dopomáhá dobrý čich a také se instinktivně drží se blízkosti mámy a napodobují ji. Okolo 3. týdne pomalu vstávají na nohy a rozkoukávají se kolem sebe, i když většinu času prospí, již mají tendence zkoumat své okolí. Je dobré v této době již dávat pozor, zda je hnízdo s králíčki dobře zabezpečené proti jejich úniku. Králíček by byl ohrožený okolím (zašlápnutím nebo by ho mohlo ohrozit jiné domácí zvíře), mohlo by prochladnout nebo se zaběhnout a zemřít hlady. Začínají ochutnávat a v malém množství pojídat pevnou stravu své králičí mámy.

4 - 6 týdnů:
králíčci jsou již poměrně čilí, zkoumají podrobně své okolí a pořádají hromadné úniky z hnízda. Je třeba je mít zabezpečené a pouštět jen pod dohledem. Mají zcela dorostlou srst (obsahuje tři vrstvy různých typů chlupů), dobře vyvinutý čich, hmat (fousky), zrak i chuť. Již se dobře orientují. Máma je vychovává, krmí vícekrát denně, kojí i jinde než v hnízdě i když už přijímají potravu své mámy - jedí s ní z jedné misky a pijí vodu.
Zde dávejte pozor, aby králíčci nepříjímali větší množství zeleniny, spíše zeleninu pro mámu oddělovat od mladých. Ještě nemají zcela vyvinuté trávicí ústrojí co se týče veškeré potřebné mikroflory, takže zelené krmivo by jim mohlo způsobit střevní problémy (průjem). Vhodné krmivo jsou ovesné vločky, některé směsky, zelené granule a hlavně seno.

6 - 8 týdnů:
Malí králíčci už jsou zcela samostatné osobnosti, je první vhodná doba pro odstav od mámy a případný odprodej novým páníčkům. Běžně pojídají pevné krmivo, ale stále je matka ještě kojí. V této době je vhodné králíčky již vychovávat, učit je čistotnosti (na záchůdek), učit je dobrému chování (že nesmí kousat pohovku, kabely, ohlodávat zdi, kousat páníčka atp.) a ochočit je, zvykat na mazlení, braní do ruky, chování.

8 týdnů - 3 měsíce:
Malí králíčci už jsou zcela samostatné osobnosti, je vhodná první doba pro odstav od mámy a případný odprodej novým páníčkům. Pokud králíčci zůstávají ještě u mámy, stále je kojí až třeba do třetího měsíce stáří. Frekvence kojení se postupně snižuje až máma sama přeruší kojení, když uzná za vhodné. Pokud máte králíčků víc (např. 5 a více), pořádají na máminy cecíky nájezdy a máma se jim většinou už začíná bránit, je to pro ni velká zátěž. Takže pokud něco takového u vašich králičích svěřenců pozorujete, oddělujte na nějaký čas samici od mladých, aby měla šanci nabrat sílu a odpočinout si. Pro králici je velmi fyzicky náročné kojení a starání se o potomky, více než březost a porod (je nutný hojný přísun živin).

Puberťáci
3 - 7 měsíců:
Ve 3-4 měsíci pohlavně dozrávají a začínají fungovat hormonální žlázy. Je nutné v tuto dobu rozdělit sestry od bratrů, mohlo by dojít k nechtěnému oplodnění (což pro malou samičku může být i smrtelné).
V tuto dobu se mění i chování králíčků, z roztomilých miminek jsou puberťáci a páníček většinou může začít s výchovou téměř od začátku. Věci, které jste je stačili naučit a které dodržovali, mohou začít porušovat. Jsou neposlušní, jejich čistotnost jde stranou - důležitější pro ně je dostatečné označení jejich teritoria (klece a vše v kleci, okolí klece, pokoj kde králíček žije.. ), které může probíhat v lepším případě otíráním spodku bradičky, v tom horším rozsévání bobků nebo stříkání močí. U samečků jde tento neduh řešit kastrací, ke které se přistupuje, když už se samečkem vtomto směru není k vydržení, změní se z mazlíka v agresivní čuňátko. V drtivých případech se jedná o banální operaci, z které se králíček snadno zotaví a v příštích dvou měsících se pomalu zklidňuje. Nakonec z něj bývá velice hodný a přítulný mazlík s tendencemi k tloustnutí. Samičky jsou v některých případech méně teritoriální (značí si bradičkou svou klec a mističky), jsou ale náladové. Když se nechtějí mazlit, tak je nechte. Ve výchově ale buďte stále důslední. Pokud by králíček zvlášť v této době viděl, že na čistotě až tak netrváte, zlenivěl by a upouštěl bobky/louže kdekoliv se mu zachce. Králíčci v této době pohlavního zrání mají tendence namlouvat si svého páníčka (obíhají okolo nohou, vypouští pižmo, broukají si, případně upouští bobečky) a následně provádět kopulační pohyby. Je to přirozené. V tomto období se nedoporučuje ještě samičky připouštět - jsou příliš mladé.

Dospělost
7 měsíců - 1 rok:
Vhodná doba pro první připuštění samičky. Zkontrolujte si, zda je samička již podruhé oočkovaná (doporučuje se očkovat jednou za půl roku). Pokud ji očkování v nejbližší době teprv čeká, počkejte s připuštěním až po té, pak ještě minimálně 3 týdny na zotavení před samotným připuštěním.
Je zvykem zanést samičku za samečkem než naopak. Samičku by cizí králík v jejím teritoriu mohl znejistit, zda je pak následně bezpečné pro přivedení mláďat na svět. Březost trvá 28-35 dní, většinou 31. den se rodí mláďata a vše začíná zase od začátku :)
Chování: v tuto dobu se králíčci většinou již zklidňují a jejich puberťácké nálady nemívají takové výkyvy. Můžete již sklízet plody své výchovné práce, pokud jste byli důslední a váš králíček není megačuňátko od přírody, měl by na něj být již spoleh, že bude čistotný a ochočený.

1 - 4 roky:
Dají se považovat za králíčkova nejlepší léta. Je velice aktivní, pokud zrovna nechytí nějakou nemoc, tak jsou zdraví. Zajímají se o okolí a vaše soužití (dle výchovy) může být velice spokojené. Vhodná doba pro přijetí kamaráda nebo připouštění samiček. Po 3,5-4. roce věku už se připouštění moc nedoporučuje, určitě ne první připuštění. Pokud je samička na březosti zvyklá, je zdravá a není vyčerpaná, je to ještě v některých případech vhodné.
Aktivně reagují na přítomnost jiných zvířátek a králíčků (třeba na srazech, nebo jako nového člena rodiny). Projevuje se jejich osobnost, jsou mazliví, případně tvrdohlaví, poddajní nebo někdy i agresivní. Učí se řádu, ale ještě ho zas tak moc nevyžadují jako v dalších letech.

Podzim života
5 - 9 let:
V tuto dobu jsou králičice už vychované starší dámy a králíčci starší pánové. Dle toho mají taky své požadavky - neradi mění věci, na které jsou zvyklí. Hůř se vyrovnávají se změnami. Jsou choulostivější a náchylnější na nemoci. Mohou se zde objevovat nemoci stáří (např. problémy se zoubky, s trávením). V horším případě se může objevovat rakovina. Nejsou již tak aktivní a živí, mají rádi svůj klid a pohodlí. Vyžadují zavedený řád. Na druhou stranu i když králíček na změnu reaguje třeba negativně, naopak to pro něj může v tomto věku být motivace k životu. Na každou i sebemenší změnu reaguje citlivě, všímá si detailů a nové věci očuchává, seznamuje se s nimi a případně je značí a tím přijímá do svého teritoria. Je třeba v tomto období dohlížet na zdravotní stránku králíčka, zvlášť na stav jeho zubů, bývá to jeden z nejčastějších problémů tohoto věku. Tomu lze předejít stravou složenou převážně ze sena, které rovnoměrně - narozdíl od granulí a zrní ve směskách - obrušuje stoličky. Je třeba pravidelně navštěvovat veterináře. Dále je třeba dávat pozor, aby králíček nemlsal čokoládu a sušenky, nebo alespoň ne příliš, může se objevit zánět zubu. Vše je pak nutné řešit operací, často pod nebezpečnou celkovou narkozou. Je třeba dohlížet na to, aby měl králíček dostatek živin, hlavně vápníku (např. v pampeliškách). Pokud ho má nedostatek, trpí více na zlomené kosti, které se králíčkům špatně rovnají a mohou ho tyto úrazy až ohrozit na životě. Tomu lze předejít podáváním mléčných výrobků (polotučného kravského mléka, olízání víčka od aktimelu - tento mu navíc pomáhá k stimulaci správné střevní mikroflory, případně kousek málo tučného sýra nebo tvarohu ..).
Někdy se stává, že osamělí králíčci, kteří žijí celý život sami, se stávají pasivními, začnou mít případně problémy v příjmu potravy a také mohou být rozmazlení (králíčkovi nic neporučíte, dělá si co chce). V této době již králíčka nelze již vychovávat a moc nejde ho do ničeho nutit, je konzervativní a postaví si hlavu. Je třeba se jim přizpůsobovat. Proto je dobré vychovávat a učit pravidlům králíčka hned od mládí, protože v této době vám bude vládnout on. Můžete králíčka motivovat k zájmu o různé věci, když ho něco zaujme, je ochoten se učit a získávat nové zkušenosti.

Zřídka se králíčci dožívají vyššího věku, ale je to možné. Jsou známy případy, kdy měl králíček 11 - 12 let. Většinou umírají stářím.

Pár rad pro to, aby se králíček dožil vysokého věku:
od malička aktivní výchova a dostatek péče
společnost pro králíčka = spokojený život (králíčci jsou velmi společenští a pocitem opuštěnosti a samoty strádají, věnujte se jim nebo jim pořiďte kamaráda)
pravidelné očkování, pravidelné kontroly veterináře, na králíčka sami doma dohlížejte
vyhněte se zdraví ohrožujícím situacím (nemoci, úrazy, zranění jiným zvířetem ...)
pravidelný přísun hodnotného krmiva (to neznamená králíčky rozmazlovat a podstrkovat jim pravidelně lidské mlsy jako jsou sušenky a čokoláda, které pro králíčka nemají jiný význam než že si mlsne - neobsahují pro něj žádné živiny, akorát mu kazí zuby a ukládají se ve formě tuků. Obéznost ohrožuje králíčka přímo na životě.)
dobré zázemí (králíček se musí cítit bezpečně, podporujte jeho důvěru ve vás)
eliminujte maximálně příčiny králičího stresu a strachu - psychicky ubírá věk
buďte šťastní s ním, vytvořte si krásný domov a spokojené soužití, o to déle budete se svým králičím kamarádem :)

zdroj:kralici.cz

Jak stravovat březí a kojící samičky

17. dubna 2012 v 14:59 | Mišenka
Zhruba od 15. dne po zabřeznutí potřebuje samička zvýšený přísun vápníku a fosforu, neboť v tomto období začíná kalcifikace kostí plodů). Taktéž potřebuje zvýšenou dávku suché i šťavnaté potravy (šťavnatá potrava navíc obsahuje minerální látky a vitamíny, které jsou potřeba ke správnému vývoji plodů a udržení dobré fyzické kondice samičky). To znamená, že je vhodné postupně zaměnit granule pro dospělé králíky za kvalitní granule pro mláďata, které mají vyšší obsah vápníku, a můžeme k nim přidávat i vojtěšková kolečka, která taktéž obsahují vápník. I seno je vhodné takové, které obsahuje byliny bohaté na vápník (pampeliška, vojtěška, jetel). Také dávka zeleniny se musí postupně zvyšovat (až o polovinu denní dávky). Je důležité tuto stravu dodržovat i po celou dobu, kdy samička kojí mláďata (samička potřebuje velké dávky vápníku a kvalitní stravy, aby se ji mohlo tvořit mléko a ona sama byla zdravá). Okolo 6. týdne po porodu se mohou začít zvýšené dávky granulí a zeleniny pozvolna snižovat a přecházet opět na stravu dospělého králíka, na kterou byla samička zvyklá před zabřeznutím.

! Samičce nepodáváme mléko! Není to pro ni přirozená strava, neumí ho trávit a může ji přivodit zažívací obtíže.

zdroj:kralici.cz

Dieta králíčka

16. dubna 2012 v 14:54 | Mišenka
Občas lidé svému mazlíčkovi dopřávají víc, než je zdrávo, a tak se může stát, že místo štíhlého mrštného ušáka mají doma najednou poněkud míň mrštnou špekatou kuličku. Bohužel tento stav má dopady nejen na vzhled králíčka, ale také na jeho zdraví - tuk mu obrůstá vnitřní orgány, což může vést až ke ztučnění jater a následnému úhynu. Obézní králíčci mohou mít také špinavější zadeček, protože si k němu pořádně nedosáhnou, aby si ho očistili.

V případě, že ušák trpí nadváhou, je vhodné zvážit nasazení nízkokalorické diety. Dieta musí být zaváděna postupně.

Sestavení diety je velice jednoduché:
hlavní složkou potravy je seno (bez přídavku např. vojtěšky) a čerstvá zelenina (bez omezení - POZOR! Toto neplatí pro kořenovou zeleninu, která obsahuje hodně sacharidů, a proto ji na dobu diety z jidelníčku úplně vyřadíme.)
granule a ovoce postupně (během 2 týdnů) omezujeme až do úplného vyloučení z jídelníčku
králíkovi nesmíme dávat žadné pamlsky jako hrozinky, vločky apod.!

Snižování váhy musí být postupné, protože rychlé hubnutí by mohlo ohrozit zdraví králíčka. Je proto vhodné každý týden králíčka vážit a úbytky váhy kontrolovat. Ušáka musíme také podněcovat ke zvýšené tělesné aktivitě a umožnit mu trávit co nejvíce času mimo klec (naprosté minimum jsou 4 hodiny mimo klec denně), protože pohyb je účinnější než jakákoliv dieta.

Upozornění
Dospělé králindy mívaji často tzv. "lalok", což je límec z volné kůže okolo krku. Pokud je tvořen pouze kůží a ne tukem, je to v pořádku.

zdroj:kralici.cz

VHODNÉ Pamlsky

14. dubna 2012 v 12:13 | Mišenka
Přírodní pamlsky
Nejlepší a nejzdravější jsou pro králíčka přírodní pamlsky. Jako zdravý pamlsek nám může posloužit kousek ovoce (u sušeného si uvědomíme, že obsahuje 4x více cukru než ovoce čerstvé!!!, neb sušením se z ovoce ztrácí voda a koncentruje se cukr), lístek bylinky (např. bazalky) nebo sušená zelenina.

Komerční pamlsky
Mezi vhodné pamlsky lze zařadit některé komerční pamlsky (všechny ne - viz níže), čaje a 100% džusy bez konzervantů. Pamlsky by neměly obsahovat moc tuku a cukru. A v žádném případě nesmí obsahovat mléko, vejce, živočišné moučky nebo med. Toto splňují například:
kvalitní vojtěšková kolečka (KIKI Healthy Rings, Vitakraft Grignote Rolls)
některé produkty značky KIKI (extrudované tyčinky Crukis Verd a Crukis Carrots)
některé produkty značky Vitakraft (Mc. Green králík, Mc. Corn, Carroties, polštářky Lofty´s, Bonbinos, Rollis Party)
některé výrobky značky Versele-Laga (Veggies, Herbies, Galletties, Krok Crispy)
některé výrobky značky JR Farm
ovesné vločky
svatojánský chleba (plod rohovníku)
100% džus bez konzervantů, nevyrobený z koncentrátu - ideálně čerstvý
neslazený kvalitní ovocný či bylinkový čaj (bez éček a teinu/kofeinu)

!!! Doporučujeme všem chovatelům králíčků, aby si dobře četli etikety toho, co kupují, a dívali se především na složení. Výrobci se totiž vůbec neštítí do např. naoko zdravých vojtěškových kroužků nacpat drůbeží moučku!!!

Musíme mít na paměti, že výše jmenované věci jsou PAMLSKY a rozhodně to s nimi u králíka nepřeháníme. Všeho moc škodí! Ideální jsou celkově maximálně 2-3 kousky denně (v případě džusů a čajů pak jednou za čas).

zdroj:kralici.cz

Přírodní krmení

13. dubna 2012 v 13:41 | Mišenka
Každý králíček neodolá čerstvé, šťavnaté zelenině a troše ovoce. Divocí králíci jedí především zelené rostliny a různé bobule, občas si dopřejí i obilí. Králík je díky svému trávícímu systému býložravec.

Které rostliny mají králíci nejraději :
1) pampelišky, 2) luční trávy, 3) jitrocel,lebeda a merlík či podběl, 4) divoké maliny, jahody, ostružiny ( pouze jemné mladé lístečky a ne více než dva až tři plody, pouze jako pamlsek ), 5) mladé kopřivy ( ovšem nechte listy napřed maličko ovadnout, aby králíčka nepopálily, 6) vojtěška ( obsahuje mnoho bílkovin ), 7) směs travin ( v malém množství, jelikož způsobuje nadýmání ), 8) řebříček a heřmánek ( mírní křeče a působí dokonale proti nadýmání a onemocnění střev ).

POZNÁMKA : Králíčkovi dávejte pouze rostliny, které doopravdy dobře znáte, jelikož některé luční rostliny jsou jedovaté.

Z kuchyně a zahrady :
1) Vhodná zelenina : mrkev, kedlubna, fenykl, řapíkatý celer, polní salát, čekanka, brokolice, ředkvičky, ředkev ( pouze listy ), špenát, celerové hlízy, zelené sojové boby, hrášek a kukuřičné palice ( kalorické ! )

2) Vhodné zahradní byliny : petržel, kopr, libeček, kerblík, majoránka a šalvěj

3) Vhodné ovoce : především jablka, trochu hrušky a občas nějaká jahoda či borůvka

4) Méně vhodná zelenina : všechny druhy zelí a kapusty, protože silně nadýmají.

Králíci rádi hlodají :
Zakrslí králík potřebuje pořád něco k ohlodávání, jelikož mu neustále dorůstají hlodáky a ty si potřebuje obrušovat. Proto je dobré, podávat králíčkovi občas i tvrdé krmení, například větvičky s pupeny, nebo prvními jemnými lístečky.

zdroj:kralikoviny.mfz.cz

X příznaků podle kterých se pozná šílenec do králíků:D

12. dubna 2012 v 14:58 | Mišenka
- Mluví na králíka a ptá se ho jestli rozuměl.
- V obchodě kupuje víc zeleniny pro králíky než pro sebe.
- Ptá se králíka jestli mu dovolí jít do vlastní postele.
- Když spí, v ložnici se pohybuje alespoň jeden králík.
- Směje se bobkům které jsou rozeseté po kuchyni, pokoji, koupelně...
- Uvažuje o tom že si pořídí ještě dalšího králíka.
- Nechá králíka cupovat koberec a okusovat nábytek.
- Ptá se králíka jestli mu něco zrovna říkal.
- Nemá doma tapety, případně končí metr nad zemí :-)
- Čokoládu a ostatní dobroty vždy nabízí jako první králíkovi
- má šuplík plný počítačových myší s překousnutým kabelem schovaných na památku
- Vrací knihy do městské knihovny s lehce okousanou vazbou.
- Přemýšlí co dá králíkovi pod stromeček
- spěchá domů, aby mu králík nevyčítal, že ho nechal dlouho samotného
- čistokrevnému králíkáři se v zimě zdají sny o zelené šťavnaté travičce

zdroj:kralici.cz

Veterinární péče králíčka

12. dubna 2012 v 14:52 | Mišenka
Kokcidióza
Pro majitele malých ušáků je velice důležité, aby byli obeznámení s nemocí kokcidióza, kterou si v sobě do nového domova přinese téměř každý králík a pro mláďata je neléčená smrtelně nebezpečná! Je lepší riziko kokcidiozy řešit zavčasu a nečekat na propuknutí prvních příznaků, protože pak už jde mláděti o život a smrt je otázkou několika hodin.

Očkování
První očkování se standardně provádí ve věku 10 týdnů po negativním rozboru bobku na kokcidiózu. Králík musí být v době očkování naprosto zdravý (vzpomeňte, že lidé se neočkují ani s obyčejnou rýmou). Při prvním očkování ve věku 10 týdnu se po měsíci nepřeočkovává. Standardně se očkuje pouze proti myxomatóze a králičímu moru.

Interval mezi očkováními závisí na druhu použité vakcíny. Pokud se použijí při očkování monovalentní vakcíny (tzn. ušák dostane dvě injekce a v každé bude jiná očkovací látka), přeočkovává se po roce. Pokud se použije kombinovaná vakcína (tzn. ušák dostane jednu injekci, např. Pestorin Mormyx), přeočkovává se po půl roce.

Pokud je v okolí nepříznivá nákazová situace, očkují se i mláďata mladší deseti týdnu (od 6. týdne), ale v 10. týdnu je pak potřeba přeočkovat.

Je vhodné mít králíka proti těmto dvěma smrtelným chorobám naočkovaného celoročně. Nezáleží na tom, jestli králik přijde nebo nepřijde do kontaktu s ostatními králíky, protože tyto nemoce přenáší bodavý hmyz, a takový nakažený komár si klidně doletí i do bytu v centru města.

Kdy zajít na veterinu?
Pokud je králík malátný, apatický, nežere, má průjem, teče mu z čumáku, kýchá, slzí mu několik dnů oči, hubne, motá se, ztrácí rovnováhu nebo se mu objevila v uších vyrážka, neváhejte s ním zajít k veterináři. Nepokoušejte se o domácí léčbu. Když je králík nemocný, jde to s ním velice rychle z kopce a je lepší nemoc podchytit v začátcích, než když už ušák mele z posledního. Včasně podchycená choroba majiteli může taktéž ušetřit peněženku, protože např. léčba zanedbané rýmy, která přejde v zápal plic, je samozřejmě mnohem dražší než vyléčení začínající rýmy.

Výběr veterinaře
Ne všichni veterináři rozumějí králíkům. Když je veterinář dobrý na psy, neznamená to, že je odborník i na králíky. Pokud budete chtít s králíkem navštívit veterinární ordinaci, podívejte se nejdříve do našeho seznamu, zda nemáte některého z doporučovaných veterinářů ve Vašem městě. Je opravdu důležité mít dobrého veterináře, protože neschopný veterinář může králíka svou léčbou i zabít.

Péče o drápky
Pokud jde o drápky, ty si králíček sám ostříhat neumí a přesto mu rostou, takže mu s tím musíte pomoci. Jestli se na střihání necítíte, svěřte to poprvé svému veterináři a nechejte se od něj poučit jak na to. Drápek je třeba stříhat v mrtvé části - ne tam kde vede červená žilka. Je to poznat pohledem proti světlu. Lépe než nůžkami, se stříhají kleštičkami na nehty. V přírodě se ušákovi drápky obrušují pohybem po různorodém terénu. Doma je třeba přírodě pomoci. Přerostlé drápky jsou nepříjemné jak pro Vás (králík hrozně škrábe), tak pro králíka, kterému překážejí.

zdroj:kralici.cz

ZAKRSLÝ BERÁNEK

11. dubna 2012 v 14:40 | Mišenka
Beránci vlastně nejsou ani zakrslými králíky, jelikož postrádají gen zakrslosti. Zakrslí berani mají visící ušiska, jsou těžší než zakrslíci, ale lehčí než malí berani. tato rasa králíčků pochází z Holandska. Vyskytují ve stejných barvách jako zakrslíci.

Jak poznáme pravého Berana ???
Berani mají zavalité tělo, bez zřetelného krku,středně dlouhé a velmi silné tlapky a na hlavě mají svěšená ouška s rozpětím 22 - 28 cm, u kořene s velkými hrbolky. Barva srsti dle výchozího plemene - divoce zbarvený, modrý, rhónský, nepravidelný strakáč, madagaskarový - durynský, perlový atd.

zdroj:kralikoviny.mfz.cz

SENO

10. dubna 2012 v 15:53 | Mišenka
Seno musí být hlavní složkou stravy králíka ze dvou důvodů:
Vláknina, která je v senu obsažená, podporuje peristaltiku střev a udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu. Tato vláknina je pro králíčka životně důležitá (mj. napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně)
Králík musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky. Podstatný je přitom i správný pohyb čelistí, který podněcují právě dlouhá stébla sena.
Proto musí mít králík seno celoživotně neomezeně k dispozici.
Při nákupu sena dáváme pozor, aby bylo seno suché, voňavé, zelené a bezprašné. Pokud je seno navlhlé, tak zatuchne a zpravidla začne plesnivět, přičemž plíseň může vyvolat těžká onemocnění, neboť produkuje jedovatý aflatoxin, který je rakovinotvorný a poškozuje játra a ledviny.

Nejvhodnější je luční nebo horské seno, protože je to směs různých druhů lučních trav a bylin.
Pro mladé králíky, kteří rostou (= do 7 měsíců), je vhodnější seno, které obsahuje např. vojtěšku, pampelišku nebo jetel, protože má zvýšený obsah vápníku, který ušák potřebuje kvůli růstu zubů a kostí ve větším množství.
Seno doma skladujeme v temnu a suchu a nejlépe v jutových pytlích, polypropylenových pytlích s průduchy, ve starých povlacích na polštáře a peřiny, případně v proutěných koších nebo podobných prodyšných nádobách. Ze sena se tak snadno vypaří přebytečná vlhkost a nedochází ke vzniku plísní.
Nejhodnotnější je seno z první senoseče, která bývá na konci května a v červnu. Toto seno je totiž hrubší a obsahuje tím pádem více vlákniny a živin než seno z druhé senoseče (otavy), která probíhá v létě. Obsah látek v seně je závislý na mnoha faktorech (např. obsahu bylin a trav), přesto však můžeme určit aspoň jeho přibližnou výživovou hodnotu - seno průměrně obsahuje 8 -16 % hrubých bílkovin, 22 - 35 % vlákniny, 3 - 5 % vápníku a 1 - 3 % fosforu.
Čerstvě usušené seno musíme před zkrmením nechat odležet 6 týdnů, protože, ačkoliv se nám zdá suché, probíhají v něm ještě biochemické změny, které mohou u zvířat vyvolat těžké trávící problémy.

TIP! Pokud si sušíme bylinky doma (ať už volně rozložené na papíře, v troubě či sušičce), musíme také počkat 6 týdnů, než se odleží a teprve pak je můžeme králíkovi nabídnout. Při sušení v troubě je ideální teplota 40-50°C, v každém případě však nesmí přesáhnout 100°C.
TIP! Seno v jesličkách přes den částečně vyčichne. Proto je dobré do jesliček přidávat párkrát za den po troškách čerstvé seno.
TIP! Do uskladněného sena můžeme taky přidat různé sušené bylinky (pampeliška, jitrocel, bazalka, majoránka...), které ho navoní a ušákovi pak bude seno víc chutnat.

zdroj:kralici.cz
 
 

Reklama