Veterinární péče králíčka

12. dubna 2012 v 14:52 | Mišenka |  Králíčci
Kokcidióza
Pro majitele malých ušáků je velice důležité, aby byli obeznámení s nemocí kokcidióza, kterou si v sobě do nového domova přinese téměř každý králík a pro mláďata je neléčená smrtelně nebezpečná! Je lepší riziko kokcidiozy řešit zavčasu a nečekat na propuknutí prvních příznaků, protože pak už jde mláděti o život a smrt je otázkou několika hodin.

Očkování
První očkování se standardně provádí ve věku 10 týdnů po negativním rozboru bobku na kokcidiózu. Králík musí být v době očkování naprosto zdravý (vzpomeňte, že lidé se neočkují ani s obyčejnou rýmou). Při prvním očkování ve věku 10 týdnu se po měsíci nepřeočkovává. Standardně se očkuje pouze proti myxomatóze a králičímu moru.

Interval mezi očkováními závisí na druhu použité vakcíny. Pokud se použijí při očkování monovalentní vakcíny (tzn. ušák dostane dvě injekce a v každé bude jiná očkovací látka), přeočkovává se po roce. Pokud se použije kombinovaná vakcína (tzn. ušák dostane jednu injekci, např. Pestorin Mormyx), přeočkovává se po půl roce.

Pokud je v okolí nepříznivá nákazová situace, očkují se i mláďata mladší deseti týdnu (od 6. týdne), ale v 10. týdnu je pak potřeba přeočkovat.

Je vhodné mít králíka proti těmto dvěma smrtelným chorobám naočkovaného celoročně. Nezáleží na tom, jestli králik přijde nebo nepřijde do kontaktu s ostatními králíky, protože tyto nemoce přenáší bodavý hmyz, a takový nakažený komár si klidně doletí i do bytu v centru města.

Kdy zajít na veterinu?
Pokud je králík malátný, apatický, nežere, má průjem, teče mu z čumáku, kýchá, slzí mu několik dnů oči, hubne, motá se, ztrácí rovnováhu nebo se mu objevila v uších vyrážka, neváhejte s ním zajít k veterináři. Nepokoušejte se o domácí léčbu. Když je králík nemocný, jde to s ním velice rychle z kopce a je lepší nemoc podchytit v začátcích, než když už ušák mele z posledního. Včasně podchycená choroba majiteli může taktéž ušetřit peněženku, protože např. léčba zanedbané rýmy, která přejde v zápal plic, je samozřejmě mnohem dražší než vyléčení začínající rýmy.

Výběr veterinaře
Ne všichni veterináři rozumějí králíkům. Když je veterinář dobrý na psy, neznamená to, že je odborník i na králíky. Pokud budete chtít s králíkem navštívit veterinární ordinaci, podívejte se nejdříve do našeho seznamu, zda nemáte některého z doporučovaných veterinářů ve Vašem městě. Je opravdu důležité mít dobrého veterináře, protože neschopný veterinář může králíka svou léčbou i zabít.

Péče o drápky
Pokud jde o drápky, ty si králíček sám ostříhat neumí a přesto mu rostou, takže mu s tím musíte pomoci. Jestli se na střihání necítíte, svěřte to poprvé svému veterináři a nechejte se od něj poučit jak na to. Drápek je třeba stříhat v mrtvé části - ne tam kde vede červená žilka. Je to poznat pohledem proti světlu. Lépe než nůžkami, se stříhají kleštičkami na nehty. V přírodě se ušákovi drápky obrušují pohybem po různorodém terénu. Doma je třeba přírodě pomoci. Přerostlé drápky jsou nepříjemné jak pro Vás (králík hrozně škrábe), tak pro králíka, kterému překážejí.

zdroj:kralici.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co je dneska za den?

Pondělí 13.8% (72)
Úterý 13.5% (70)
Středa 15.6% (81)
Čtvrtek 12.5% (65)
Pátek 13.3% (69)
Sobota 14.2% (74)
Neděle 17.1% (89)

Komentáře

1 Šavrda Šavrda | Web | 12. dubna 2012 v 15:34 | Reagovat

Jojo, drápky stříhám sama, ale vždy se u toho zpotíme oba dva! :-D Ale už si začíná tak nějak zvykat. ;-) Můj ušáček dostává injekce dvě, takže chodíme jednou do roka. :-) A myslím si, že vakcinace je opravdu dobrá věc, nestojí to majlant a uděláte pro králíčka dobrý skutek. :-)

2 ferdyna ferdyna | Web | 12. dubna 2012 v 18:43 | Reagovat

Drápky Ferdynce stříhá celá rodina a i občas neúspěšně :D Na injekce nechodí, jenom na to ostříhání zoubků :)

3 Mysteria Mysteria | E-mail | Web | 12. dubna 2012 v 18:43 | Reagovat

pěkná fotka

4 NINKA-disneychannel NINKA-disneychannel | 12. dubna 2012 v 18:51 | Reagovat

super fotka jakoby jsi říkal ticho tu zůstanu a počkám na tamtoho chlapíka neboť se mi zdá podezřelí :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama