Březen 2012

první výlet

31. března 2012 v 17:43 | Mišenka |  Moje králinda
Pár foteček ze včerejšího prvního delšího běhání po pokoji=o)
Anatomie králíka

31. března 2012 v 17:17 | Mišenka |  Králíčci
Taxonomické zařazení:
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Savci (Mammalia)
Podtřída: Placentálové (Placentalia)
Řád: Zajíci (Lagomorpha)
Čeleď: zajícovití (Leporidae)

Věděli jste, že králík není hlodavec?
Králíci jsou občas řazeni do řádu Hlodavci (Rodentia), i když tam nepatří, mají svůj samostatný řád Zajíci (Lagomorpha). Svádí k tomu podobné znaky mezi oběma řády, jako jsou např. přední zuby zvané hlodáky - stále dorůstající zoubky, které si musí králíček pravidelně obrušovat (pokud to nezvládá sám nebo je má špatně rostlé, je potřeba to řešit u veterináře pravidelným zkracováním zoubků), nebo porod holých nevidomých mláďat. Hlavním rozdílem oproti hlodavcům je stavba zubů. Narozdíl od hlodavců mají v horní čelisti čtyři hlodáky, ve spodní dva.
Kostra králíka se vyvíjí nejrychleji do 6. měsíce života a proto zvláště v tomto období potřebuje dobrou výživu. Králík má 28 zubů (16 v horní čelisti, 12 v dolní čelisti). Řezáky (6) mohou ročně vyrůst až o 13 cm, takže si je králík musí mít o co brousit (větve). Od 18. dne stáří se králíčatům vyměňují zuby. Plný počet zubů dosáhne kolem 1 měsíce.
Jediným rozdílem mezi oběma zástupci čeledi Zajícovití, mezi zajícem a králíkem, je ve způsobu rozmnožování a odchovu mladých. Zatímco zajícové rodí své mladé v hnízdě již zcela osrstěné a s otevřenýma očima, jsou relativně okamžitě po porodu schopni se o sebe postarat (podobně jako morčata a činčily), králíci rodí mláďata ve vyhrabaných norách zcela holé, nevidomé a samostatně neschopné života. Malé králíčata se ještě cca 2-3 týdny vyvíjí v závislosti na péči matky a jejího mateřského mléka, než jsou schopni vylézt z hnízda. Vzájemné křížení králíka a zajíce není možné.

zdroj:kralici.cz

Jak ubytovat králíčka?

31. března 2012 v 17:11 | Mišenka |  Králíčci
Než si pořídíte domů králíčka, bylo by vhodné mít představu o jeho bydlení, kam v bytě/domě králíčka umístíte. Jesli jste se rozhodli nechat králíčka běhat volně, alespoň ze začátku, než si ho vychováte k čistotnosti, je dobré ho zavírat do připravené klece nebo domácí králíkárny (návod na stavbu níže). Po přinesení králíčka domů bude jistě vystrašený ze změny prostředí. Pro získání jeho důvěry a pocitu bezpečí je vhodné mu zařídit jeho soukromé bydlení.

Klec
V kleci se může králíček cítit dobře. Výhodou je její vzdušnost (nezapaří se jídlo, zelenina, použitý záchůdek), přes mříže vás může králíček snadno pozorovat a nemá pocit, že je někde izolovaný a sám. Na druhou stranu se cítí v bezpečí před případným nebezpečím, které má pudově v hlavě zafixováno. Většinou trvá nějaký čas, než si zvykne a získá důvěru. Proto ho posaďte do klece a nechte ho být, dokud si nezvykne. Někteří králíčci jsou více důvěřiví, někteří méně. Ti více budou mít tendenci vyskakovat z klece a prozkoumávat nové okolí (pokoj a následně celý byt), ti méně budou ze začátku schoulení v roku klece a budou se rozkoukávat :)

Příslušenství klece:
rohový nebo čtvercový (kočičí) záchůdek s podestýlkou (doporučujeme dřevěné lisované granule Cat´s Best, které pohlcují pachy a dobře sajou moč, dále hrudkující kukuřičné atd.),
mističku s vodou nebo napáječku,
mističku na směsku a granule,
jesličky na seno,
popřípadě připevněnou minerální kostku, o kterou si brousí zoubky, drápky a získávají z ní potřebné vitamíny.
Na dně klece můžete použít kobereček nebo slaměnou rohož, záleží, jak dobře a rychle váš králíček pochopí, kam se vykonává potřeba. Je dobré mu okolo klece dát ještě nějaký kobereček na odpočinek, když je venku. Králíčci velmi rádi odpočívají v blízkosti klece, kde se cítí v bezpečí, když jsou vypuštěni na návštěvu po bytě.

Jakou velikost klece zvolit?
Nejčastěji doporučovaná velikost klece je 100x50x50 cm, v takto velké kleci může králíček být zavřený většinu dne, kdy jste v práci/ve škole, aniž by měl pocit ztísněnosti. Mluvíme o běžné velikosti zakrslého králíčka nebo malého berana, králíčci nad 3-4 kg už by se v metrové kleci mohli cítit stísněně, byla by pro ně malá. Je potřeba, aby se králíček v kleci mohl pohodlně natáhnout, jak potřebuje. Menší klece jsou určené např. pro mláďata nebo pro opravdu zakrslého králíčka, který v dospělosti má do 1kg. Jinak 50cm klece jsou určené spíše pro drobné hlodavce (vyjma činčily).

Na volno
Králíčka mít puštěného na volno doporučujeme až po nějaké době po přinesení králíčka domů. Je potřeba ho ze začátku vychovávat, aby neomylně věděl, kam se vykonává potřeba a neznečistil vám byt. Další důležitou složkou výchovy je dávání najevo, která králíčkova činnost se vám nelíbí - například skákání po pohovce/posteli, bobkování a čurání na koberec, kousání závěsů a záclon, okusování kytek a překusování kabelů .. Pokud je králíček nevychovaný a necháváte ho vyrůstat jako dříví v lese, snadno se může stát, že vám velmi poškodí byt a vy budete akorát tak zklamaní a nešťastní, soužití s králíčkem přestane být radostí.
Když máte pocit, že je králíček dostatečně vychovaný a nejlépe po pubertě, přichází do úvahy ta lepší možnost - mít králíčka volně puštěného doma. Není již potřeba klec na zavření králíčka, ale vše z klece potřeba je. Každý králíček potřebuje "svůj" kout. Bude potřebovat svůj kobereček na odpočinek, svoji mističku na vodu a směsku s granulema, misku nebo krabici na seno a na ní připevněnou minerální kostku. Hlavní je záchůdek, osvědčilo se dávat ho nejlépe do tmavších rohů - králíčci rádi na záchodě soukromí :)

zdroj:kralici.cz

naše první společná fotka

30. března 2012 v 16:45 | Mišenka |  Moje králinda
2.den spolu=o))-včerejší společná fotečka:)

Čištění klece

30. března 2012 v 16:20 | Mišenka |  Králíčci
Králíci jsou velice čistotní a cítí se dobře pouze v čistém příbytku.
Navíc špinavá podestýlka a znečištěná voda, mohou králíkovi způsobit i onemocnění.
Postup, jak o klec řádně pečovat, aby se králíček cítil dobře :

1) Každý den misku se žrádlem dobře umyjte a důkladně osušte.

2) Každý den dejte zajochovi čerstvou vodu pokojové teploty. Napáječku myjte nejméně dvakrát týdně pomocí štětky na nádobí a to i sací trubičku

3) Ušlapanou slámu v kleci každý den načechrejte rukou, aby bobky propadaly dolů. Pokud je podestýlka až moc znečištěná musíte ji kompletně vyměnit. Obvykle je to nezbytné jednou až dvakrát týdně. Pokud králík chodí do své toalety, intervaly mohou být delší

zdroj:kralikoviny.mfz.cz

První včerejší fotečky:)

29. března 2012 v 18:14 | Mišenka |  Moje králinda
Ták toto je moje malinká nová králinda:)Jméno ještě pořád nemá,ale zřejmě to bude Meggie,pač sem jí tak z ničeho nic začla říkat:D No,ještě uvidime=o))Dneska už se nebojí,když ji chci v kleci hladit a nechala se vklidu vzít a chovat:)Dokonce mě hlavičkou nabourávala ruku,abych hladila=o))Večer ji zkusím poprvé pustit ven z klece:)

Jména pro křeččí holčičky

29. března 2012 v 16:14 | Mišenka |  Křeček-všeobecně
Abby
Áda
Adélka
Agatka
Aida
Airina(čte se ajrina)
Ajda
Ajduska
Ála
Alča
Alex
Alexis
Almee (čti Almý)
Amálka
Amy čti Ejmy
Anča
Andělka
Anegdota
Anetka
Angelina
Anglie(endžli)
Anička 1
Ariel
Arielka
Azumeril
Babů
Baby (čti Bejbi)
Bamulka
Barbie
Barborka
Barča
Bebkok
Becky(beky)
Bejlív
Bela
Bela Dona
Belize
Beruška
Betty
Betynka
Bianca
Bibi
Bibinka
Bílá
Billina
Blacky čti Bleky
Blecha
Bobča
Bobina
Bobinecka
Bohyně
Bonnie
Bramburka
Breberka
Bubína
Bublina
Bublinka
Buffy
Bugi
Bungee (čti Bandží) ©emiska
Byby
Cácorka
Calpana
Carcoolka
Carmen
Cassipea
Cecilka
Cikorita
Cinda
Cindy
Cintie
Claris(čti Klaris)
Clear(klér)
Cleopatra
Converska
Corra
Cvočka
Čertice
Čiki
Čikiryta
Čikita
Čikoryta
Čiky
Čikyta
Činčilka
Čiperka
Čipita
Čmušda
Čukotka
Čumajda
Čuminka
Čumulka
click na celý článek

Jména pro kreččí chlapečky

29. března 2012 v 16:09 | Mišenka |  Křeček-všeobecně
Abter
Adam
Adámek
Adik
Adík
Adrian
Albínek
Alda
Aldrey
Alex
Alfie
Alík
Aly
Amadeus
Andy
Angel
Arnold
Arný
Artur
Ash(čte se Eš)
Asterix
Athos
Bady
Balu
Bark
Barkoušek
Baronek
Batali
Béďa
Bejbomíreček
Běláček
Beník
Benji
Bert
Bert,bertík
Bertík
Blesk
Bob
Bobek
Bobíček
Bobík
Bobíšek
Bobo
Bobr
Bolička
Bombónek
Boundy
Brok
Břeťa
Bubla
Buble (babl)
Bucifálek
Buřtík
Caesar
Carlos(karlos)
Casper (kaspr)
Cipísek
Cipkonik
Cj(čti Sídžej)
Colin(kolin)
Colombo
Coudyg
Crisp(y)
Cumlík
Čartedáš
Čenichálek
Černoušek
Čertík
Čertík Bertík
Čiko
Čip
Čipera
Čumáček
Daldík
Dale (čti dejl)
Deal
Demeter
Denny
Diego
Dodo
Domča
Dominiček
Dominik
Doutník
Drobeček
click na celý článek

TAK KONEČNĚ!!

28. března 2012 v 20:05 | Mišenka |  ostatní
Tak jsem se dneska dočkala=o))Ve zverimexu v Olympii jsem se totálně zamilovala do jedné malušké králindy=o))A bylo rozhodnuto:)Jméno ještě nemám,musím vybírat:)Je to brouček:))Co nejdřív hodím fotečky=o)

Co musíte křečkovi pořídit

27. března 2012 v 15:35 | Mišenka |  Křeček-všeobecně
Křečka můžete koupit ve zverimexech, nebo na inzerát, případně od vašeho známého či kamaráda. Při výběru se podívejte, jestli je křeček čilý, nemá-li špinavou či zježenou srst. Také by se neměl neustále drbat. Je to známka toho, že má kožní cizopasníky. Před koupí byste si měli pořídit základní výbavu:
klec nebo terárium
bednička na hnízdo
cvičební kolo
hobliny
materiál na hnízdo - seno, bílý papír, bavlněné hadry, lepenka
misky na jídlo
napájecí láhev
potrava
malá větev nebo kus dřeva na hryzání
POZOR! Na podestýlku nepoužívejte vatu a nikdy nedávejte křečkovi noviny! Dřevo, které mu dáte na hryzání nesmí být jedovaté!