Zacházení s křečkem

14. února 2012 v 15:16 | Mišenka |  Křeček-všeobecně
SEZNAMOVÁNÍ
1. krok
Křeček se již zabydlel a můžeme začít se seznamováním. Položte ruku do křečkova obydlí a počkejte až ji začne zvědavě očichávat. Přitom na něj klidně mluvte - nejlepší je ho oslovovat jeho jménem, aby si na něj zvykl. Může se stát, že Vás křeček jemně kousne do prstu, v takovém případě se snažte vydržet nebo ruku opatrně kousek posuňte. Křeček zkouší, zda-li je ruka k jídlu, prudkým pohybem by jste jej vylekali.
2. krok
Nalákejte křečka na nějaký pamlsek. Může to být třeba slunečnicové semínko nebo oříšek. Pamlsek si dejte na dlaň a položte ruku do jeho obydlí. Zvědavost křečků většinou rychle převáží nad strachem. Křeček většinou sebere pamlsek a bude jej konzumovat v úkrytu.
3. krok
Pokud už váš křeček přijímá potravu z Vaší ruky, můžete se pokusit opatrně na něj sáhnout. Pokud se staví na zadní nohy, prská nebo cení zuby raději ho už nechejte nebo by Vás mohl kousnout. 3. krok musíte opakovat několikrát než si křeček na Vaše dotyky zvykne.
4. krok
Jakmile bude Vás křeček dotyky akceptovat můžete s pokusit jej opatrně zvednout. V žádném případě ale křečka k ničemu nenuťte! Pak už jen všechny kroky opakujte. Pokud Vám křeček sám vleze do ruky, bude si od Vás brát pamlsky, nechá se pohladit - máte vyhráno.
Kouše?
Pokud Vás kousne už ochočený křeček má k tomu obvykle důvod. Možná jste jej nešetrně probudili, něčeho se lekl, Vaše prsty jsou cítit potravou nebo ostatními zvířaty a nebo s ním není něco v pořádku.
click na celý článek:)


UCHOPENÍ
Chytání křečka
Křeček je křehké a malé zvířátko, proto ho musíme brát a držet velmi opatrně. Neochočený nebo mladý křeček Vám může snadno vyskočit z ruky a něco si zlomit. Tito mladí křečci jsou velmi divocí a nečekaně skáčou. Pokud se totiž divoký křeček cítí ohrožen, skočí do nejbližší díry své nory. Křečci nevidí příliš dobře a nemají cit pro hloubku!
Správné uchopení
Křečka nejlépe uchopíte tak, že z Vašich rukou utvoříte mističku - v jedné ruce vám bude křeček sedět a druhá bude jako stříška. Takto se bude křeček cítit v bezpečí. Agresivní křečíky Campbellovi nebo rychlé křečíky Roborovské můžete nabrat do ruličky od toaletního papíru.
Fixování křečka
Pokud křečkovi kontrolujete zuby, drápky nebo zjišťujete pohlaví, je nejlepší ho chytnout za volnou kůži na krku. Uděláte to tak, že dvěma prsty naberete kůži křečka od vaků až ke krku a chytnete ji.

UPRCHLÝ KŘEČEK
Pokud zjistíte, že křeček utekl, může Vám způsobit problémy. Pokud jste měli otevřené všechny dveře, může být křeček kdekoliv. Začněte tím, že zavřete všechny dveře. Do každé místnosti dejte 3 zrníčka slunečnice. V které místnosti zrníčka zmizí, tam se uprchlý křeček ukrývá. Křečci jsou noční zvířata, takže přes den nemá chytání cenu. Nejlepší je sednou si večer na židli s baterkou a pozorovat dění v místnosti. Až křeček vyleze ze své skrýše jednoduše ho chytnete do ruky. Nebo do místnosti, kde se křeček ukrývá dejte kbelíček a o něj opřete žebřík, spojené roličky od toaletního papíru nebo pletivo. Do kbelíku dejte voňavé krmení, např.: sýr, arašídové máslo, kousek ryby atd.. Také existují takzvané živé pastičky na myši. Stojí kolem 60 Kč, ale jsou spíše pro křečíky. Stačí když do pastičky dáte trochu arašídového másla a křečíka zaručeně chytíte.

PÉČE
Jednou za den: odstraňte zbytky potravy, dejte nové žrádlo a vodu, odeberte vlhkou podestýlku a nahraďte čerstvou.
Jednou za týden: vyhoďte všechnu podestýlku, umyjte klec a zařízení vodou a osušte, dejte nové omyté hračky, nové žrádlo a vodu.
Jednou za měsíc: udělejte generální úklid. Vyčistěte celou klec i s veškerým vybavením. Plastový spodek klece omyjte mýdlovou vodou, opláchněte a dobře osušte, než tam dáte novou podestýlku. Vrch klece omyjte pod sprchou a nechejte uschnout.
TIP: Pokud je Váš křeček znečištěný, můžete použít namočený kartáček (na zuby) ve vlažné vodě a tímto kartáčkem mu můžete špínu ze srsti jemně vyčesávat. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ KŘEČKA NEKOUPEJTE! Mohl by z toho dostat zápal plic, rýmu nebo chřipku!

zdroj:http://u-d-g-love.blog.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se ti můj blog?

Ano a moc!=o) 41.4% (218)
Ano 21.3% (112)
Není nejhorší 12.3% (65)
Nic moc 9.7% (51)
Ne 15.4% (81)

Komentáře

1 Monalíza Monalíza | Web | 17. února 2012 v 9:51 | Reagovat

Moc užitečný článek :) Míšu jsem takhle nikdy neochočovala, protože jsem nevěděla jak. Prostě jsem si ho vzala ven kdy jsem chtěla, ale teď si ho zkouším naučit, aby mi vlezl na ruku sám :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama